Co trzeba wiedzieć o betonie towarowym?
Beton jest powszechnie znany, stosowano go już w 7000 r. p.n.e., a współcześnie praktycznie żaden rodzaj budownictwa nie może się obyć bez betonowych fundamentów, posadzek, ścian czy schodów. Aby budowane obiekty mieszkalne i przemysłowe były bezpieczne dla ludzi i środowiska, konieczne jest zastosowanie betonu towarowego.
Czym jest tak naprawdę beton towarowy?
To rodzaj betonu, którego nie może produkować samodzielnie wykonawca budowy, np. za pomocą betoniarki przy budowie domu jednorodzinnego. Beton towarowy jest wytwarzany przez producenta betonu w węzłach betoniarskich i dostarczany na plac budowy za pomocą dostosowanych pojazdów, tzw. betoniarek lub betonowozów.
Skład betonu towarowego to mieszanka drobnych i grubych kruszyw, cementu, wody i uszlachetniających dodatków. Ich właściwe proporcje zapewniają odpowiednie parametry betonu, który musi spełniać szereg norm prawnych, by mógł zostać uznany za bezpieczny jako materiał budowlany. Zwykły beton, wytwarzany w betoniarkach przez niewykwalifikowanych pracowników, nie daje gwarancji uzyskania odpowiednich parametrów mieszanki.
Klasa betonu i jego zastosowanie
Wytrzymałość na ściskanie, wskaźnik wodno-spoinowy i zawartość samego cementu w betonie decyduje o jego klasie i przeznaczeniu. Wyróżnia się klasy betonu ciężkiego i zwykłego (klasa C) i lekkiego (klasa LC), które mogą być wykorzystywane na każdym etapie budowy obiektu.
Wykonuje się z niego fundamenty, posadzki, ściany, stropy, ściany osłonowe, termoizolacyjne, wieńce, wylewki betonowe i wskazane elementy projektu budowlanego. O tym, jakie parametry, właściwości i jaka ilość betonu ma mieć zastosowanie w konkretnym miejscu budynku, decyduje projektant. I zgodnie z jego dyspozycjami wykonawca zamawia beton towarowy od zaufanych, certyfikowanych producentów.